Restoran masaları ve sandalyeleri nasıl yapılandırılır?

- May 27, 2017-

Çin lokantaları genellikle masa ve yuvarlak tablolar kullanır. Masa boyutu genellikle 85 cm kare veya 90 cm kare, yükseklik 75 cm'dir. Bu kare tablo en çok fonksiyonu kullanır, Kong bacakları olarak kullanılabilir ve bir konferans masasına, orta masaya, bar masasına, meyve masasına ve dim sum tablosuna hecelenebilir. Bu masanın geniş kullanımı nedeniyle, 300 kişiyi ağırlayabilen bir restoran genellikle 50'ye ihtiyaç duyuyor.

(Yuvarlak masa) yuvarlak masa iki çeşit, 110 santimetrelik çaplı küçük yuvarlak masa $ bir yemek yerini ayarlayabilirsiniz küçük bir yuvarlak 150 santimetrelik çaplı Çizelge $ bir yemek biraz bölünebilir bölünür ayrılmıştır. Yuvarlak masa büyüklüğü ile kişi sayısı arasındaki ilişki en az 60 cm uzunluğundadır, aksi takdirde kalabalık olur.

(Uzun tablo) Batı restoran daha Kare masa kullanın, uzun tablo tam iki kare masanın uzunluğu olan 170 santimetre uzunluğunda, iki çeşit ayrılır. Genişliği 42,5 santimetre, yarım kare masa genişliği. 127.5 cm'lik kısa uzunluk, yarım kare masanın eşdeğeri, 42.5 cm'lik genişlik, yarım kare genişliğinde, yükseklik 75 cm'dir, bu tür uzun tablolar gerekli ve kolaylıkla kapatılabilir, bir şey daha Büyü tablosu yazımını kullanın.

Tablo, restoranın işletme alanının boyutuna ve şekline, restoranın derecesine ve işletim biçimine göre tablo formuna göre dikkatlice tasarlanmış forma göre yapılandırılır ve tablo arasındaki mesafeyi ayarlar, kanalın yerini, yönünü belirler. Ve eni, ve nihayet tablonun biçimini, özelliklerini ve miktarını belirler.

Bir tablo boyutunu seçmede temel faktör, her tablo için maksimum müşteri sayısı, yani en fazla akşam yemeği sayısıdır. Restoran işletmesinin en önemli ilkelerinden biri müşterileri kaybetmeden koltuk maksimum verimlilikle kullanılabilir. Tabla boyutlarının seçimi bu ilkeye göre yapılandırılmalıdır.